Skip to content

Prečo by sme mali hovoriť o smrti a umieraní Rozprávanie o smrti

Prečo hovoriť o smrti

Okrem narodenia je umieranie ďalšou skúsenosťou, ktorú budeme všetci zdieľať.

Prečo je teda také ťažké o tom hovoriť? A prečo je tak dôležité, aby sme to robili?

Zdá sa, že pre nás všetkých je ťažké viesť rozhovory s ľuďmi, ktorých milujeme o smrti a umieraní. Vyvoláva to v nás nepríjemné emócie, takže máme tendenciu sa tomu vyhýbať. Rozprávanie o smrti sa v našej spoločnosti, preto často javí ako tabu.

Pravdou však je, že smrť sa môže kedykoľvek stať každému z nás. Vyrovnanie sa s touto realitou vám pomôže tráviť čas rozumnejšie a lepšie si uvedomiť, čo je v živote skutočne dôležité. Otvorenejšie hovoriť o smrti spôsobí to, že to bude menej desivé.

Z výskumu vieme, že viac ako tretine ľudí nie je príjemné hovoriť o tejto téme. Pozostalý tak nevie, že aký typ poslednej rozlúčky uprednostňujú a ako by chceli byť pochovaný.

Vieme tiež, že starší ľudia sa často cítia schopnejší konverzovať so svojimi rovesníkmi, ako so svojimi mladšími priateľmi a príbuznými.

Prečo je dôležité hovorit?

Často sa začíname pýtať až v posledných dňoch života. Môžeme sa snažiť ignorovať to, čo sa deje, kým smrť nie je veľmi blízko, ale začať túto tému skôr je naozaj dôležité, aby každý mohol hovoriť otvorene a úprimne. Diskusia pomáha zabezpečiť, aby sa vám a vašim blízkym dostalo správnej starostlivosti a podpory.

Schopnosť hovoriť nám všetkým dáva príležitosť podeliť sa o akékoľvek obavy alebo želania, ktoré máme.

Môžeme diskutovať spôsobmi, o ktorých vieme, že nám naši blízki budú rozumieť. Je dôležité rozprávať o umieraní, o našej vlastnej smrti, ich smrti, pýtať sa, čo chcú, čo očakávať a čo robiť, ak skončí život. Je tiež dôležité citlivo zapojiť aj deti do týchto rozhovorov.

Prečo hovoriť o smrti

Tieto dialógy poskytujú príležitosť podnietiť, aby sa pripravili závety, vyrovnali financie, alebo možno diskutovať o iných želaniach, napríklad o darcovstve orgánov, kremácii, pohrebe, ako a kde chceme aby prebiehala naša posledná rozlúčka. O to ľahšie budú zvládať váš odchod vaši príbuzní alebo blízki priatelia

Ako hovoriť so svojimi priateľmi a rodinou?

 • Dajte svojej rodine vopred vedieť, o čom chcete diskutovať, aby ich téma nezaskočila.
 • Vyberte si čas a miesto, kde vás nikto nebude rušiť.
 • Nerobte si starosti so snahou pokryť všetko v jednom rozhovore.

Zvážte písanie poznámok vopred, o čom chcete diskutovať, aby ste sa uistili, že pokryjete všetko, čo chcete povedať. Necíťte sa trápne, ak niekto z vás podľahne emóciám. Buďte úprimní a hovorte o všetkých svojich pocitoch, nielen o tých pozitívnych.

Rodina a priatelia sa môžu zdráhať viesť tieto rozhovory – možno nechcú myslieť na vašu smrť alebo sa obávajú, že povedia nesprávne veci. Rodinu a priateľov to môže upokojiť, ak im poviete, že vám to pomôže a zároveň to úprimne chcete urobiť.

Pamätajte, že neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako začať. Vyberte si ľudí, s ktorými sa chcete podeliť s myšlienkami, a zdieľajte len toľko informácií, s ktorými sa cítite dobre. Nechcete hovoriť? To je tiež v poriadku.

Môžem si naplánovať vlastný pohreb?

Pohreb umožňuje priateľom a rodine rozlúčiť sa a osláviť váš život. Rozprávanie o tom, čo by ste chceli a realizácia niektorých plánov môže upokojiť vašich blízkych. Zároveň, váš pohreb bude s väčšou pravdepodobnosťou odrážať vaše želania.

prečo hovoriť o smrti

Niektoré z vecí, ktoré by ste mohli zvážiť a naplánovať, zahŕňajú:

 • Kde by ste chceli mať pohreb.
 • Či chcete pohreb alebo kremáciu.
 • Aké oblečenie by ste chceli mať oblečené.
 • Či chcete bohoslužbu alebo nie.
 • Koho chcete pozvať.
 • Aké piesne alebo čítania by ste chceli.
 • Aké kvety by ste chceli.
 • Možno budete chcieť iba rodinný pohreb.
 • V akej rakve chcete byť pochovaný.

Plánovanie konca života je veľmi citlivá a osobná skúsenosť. Je dôležité, aby ste robili to, čo je pre vás vhodné a čo považujete za správne.

Ďalšie praktické rady